כיצד השימוש בצבעים ישפיע על סביבת המחייה שלכם

אנשים רבים חוששים להכניס צבע הביתה מסיבות רבות וביניהן: מה אם ימאס עליי הצבע, מה אם לא אדע להתאים את כל הצבעים יחד, מה אם זה יהיה בלאגן בעיניים ועוד ועוד.
כל הסיבות האלו באמת יכולות להיות מפחידות אבל אין שום סיבה שלא תצליחו במשימה הזו.

לצבע השפעה פסיכולוגית

נערכו מחקרים רבים בנוגע ההשפעות הפסיכולוגיות שיש לצבע עלינו. בנוסף למחקרים קליניים, גם בעולמות של הרפואה האלטרנטיבית יש התייחסות לצבעים – בחלקי הגוף, באוכל ועוד.
לכל צבע ישנן תכונות מיוחדות אשר איתן נוכל לרתום להשפעת מצב הרוח שלנו, התפוקה, העוררות שלנו ועוד, כל אלו מושפעים מצבעים מסוימים. כמובן שעם הידע שלנו נוכל להימנע משימוש בצבעים מסוימים באזורים כאלה ואחרים בבית אשר אינם מתאימים להשפעה שצבעים אלו יוצרים אצלנו.
לדוגמה, הצבע הצהוב הוכח כצבע המעורר מחשבות ויוצר סביבת עבודה פורייה ולכן נרצה להשתמש בו בחלל העבודה שלנו.
דוגמה נוספת היא הצבע האדום – צבע זה הוכח כמעורר ומעלה דופק ולכן רצוי להימנע מלהכניס אותו למקומות אשר רגיעה היא חלק חשוב בהם, כמו חדר השינה למשל.

השפעה על החלל

בנוסף להשפעה שהצבע גורם לנו לחוש, צבע גם משנה את האור ואת החלל הפיזי שהוא נמצא בו.
אם נקח חדר הצבוע כולו בלבן ונכניס אליו כתם צבע הוא יראה בצורה מסוימת. אם נכניס לחדר הזה עוד כתם של צבע גם הצבע הלבן יראה אחרת וגם שני הצבעים יראו שונה. ככל שנכניס יותר צבעים כך גם הצבעים האחרים יושפעו האחד מהשני.
כאשר נבחר צבע אותו נרצה להכניס לחלל שלנו נצטרך לחשוב איך הוא ישפיע על החלל כולו ואיך הוא ישפיע על הצבעים האחרים הנמצאים בתוכו.
בנוסף, נוכל לנצל את הצבע ל"תיקון" בעיות שיש לנו בחללים מסוימים, לדוגמה:

  • בבתים עם תקרה נמוכה נרצה לצבוע את כל הקירות והתקרה באותו הצבע בשביל לייצר תחושת גובה לתקרה.
  • אם החלל מרגיש לכם קר, צביעה של הקירות בצבע תעזור "לחמם" אותו ולתת תחושה ביתית.

השפעה על חום וקור

כידוע, ישנם צבעים חמים וישנם צבעים קרים כאשר כל צבע יוצר השפעה של חמימות וקרירות בחלל בו הוא נמצא. יחד עם זאת, החלוקה של צבעים חמים וצבעים קרים היא אינה חד משמעית.
למשל, הצבע הירוק נמצא בפלטת הצבעים הקרים אך ירוק בקבוק למשל שהוא ירוק עמוק ועשיר, לא נותן בכלל תחושה קרירה. לכן, אנו צריכים להתייחס, בנוסף לחלוקה הקלאסית של "חם" או "קר" גם לגוון עצמו של הצבע, לכמה רווי או מעושן הוא וכמה הוא בהיר או כהה.
אם נרצה בית שייצר תחושה חמה נבחר בצבעים עמוקים, עשירים ורווים לעומת בית בתחושה קרירה וסטרילית יותר בו נבחר גוונים בהירים יותר בצבעים הקרים הקלאסיים והצבע השולט יהיה לבן.
באופן כללי, הצבעים הקרים הינם: כחול, ירוק וסגול.
הצבעים החמים הם אדום, כתום, חום וצהוב.
כמו שציינתי קודם, חלק מהצבעים הקרים יכולים להיות חמים וחלק מהצבעים החמים יכולים להיות קרים (תלוי בגוון).

לסיכום, עכשיו כאשר יש לכם ידע בצבעים, תוכלו לרתום אותם למטרותיכם ולהשתמש בהם בחלל כפי שאתם רוצים לראות אותו – ביתי/חם/קריר/נעים וכו'.