💡 אאוריקה! רעיונות מדליקים לתאורה! 💡

אצל רובנו, הסלון הוא החלל המרכזי והרב תכליתי ביותר בבית. בין אם אנחנו מארחים בו, אוכלים בו לפעמים, יושבים עם המשפחה או עובדים – התאורה בסלון שלנו צריכה לענות על מגוון פונקציות ותרחישים ולשרת כל אחד מהם בצורה הטובה ביותר.

תפקיד התאורה הוא לא רק להאיר לנו את החלל אלא גם לייצר אווירה מסוימת ולכן כל כך חשוב שתהיה לנו את התאורה המתאימה בבית.

תאורה ב"שכבות"

אנחנו רוצים לייצר שכבות של תאורה כך שכל שכבה יכולה להאיר לבדה ולעמוד בפני עצמה או רק חלקן יחד או כולן יחד.
יש לנו שלוש שכבות: שכבת תאורה מרכזית, שכבת תאורה פונקציונלית ושכבת תאורת אווירה.

 • שכבת תאורה מרכזית – התאורה הזו היא התאורה המרכזית בחדר, לרוב תאורה נתלית על התקרה והיא התאורה החזקה ביותר בחלל.
 • שכבת תאורה פונקציונלית – תאורה זו היא תאורה שנותנת לנו פתרון לבעיית תאורה מסוימת בחלל כמו פינת קריאה או פינת עבודה בהן צריך יותר אור ויכול להיות שהתאורה המרכזית אינה מספיק חזקה.
 • שכבת תאורת אווירה – תאורה קטנה בדרך כלל, כמו מנורת צד או שולחן, שמייצרת נקודות אור ומאפשרת לייצר אווירה נעימה ורכה.

שכבות התאורה יוצרות איזון מושלם ומאפשרות משחק של אור ואווירה לפי הרצון או הצורך.

איך נייצר שכבות שעובדות נכון בחלל שלנו

 • מיקום וגודל – אנחנו קודם כל צריכים לחשוב איפה נרצה למקם כל סוג של תאורה ולאיזה מטרה התאורה ממוקמת שם. חישבו על גודל וצורת החלל שלכם – מנורת רצפה ענקית תיראה לא קשורה וגדולה מדי בשביל חלל קטן ולכן נעדיף אולי מנורת צד קטנה או מנורת קיר ממוקמת היטב מעל מה שנרצה להאיר.
 • סוג האור – איזה אור אתם מעדיפים – לבן, חם, כחלחל? אור חם מתאים ביותר כשרוצים להירגע ולייצר אווירה חמימה בעוד שאור לבן ממריץ ומאפשר תאורה בהירה יותר.
 • דימר – תצטרכו לחשוב האם תרצו שתהיה לכם את היכולת לעמעם את התאורה המרכזית שלכם. אם אתם יודעים שלרוב אתם אוהבים בערב לעמעם את האורות, אולי תבחרו באפשרות של דימר.

תאורת תקרה

תאורת תקרה מגיעה במגוון סגנונות, גדלים, צבעים וצורות. אתם צריכים לבחור את התאורה המתאימה ביותר עבורכם והמתאימה ביותר לחלל שלכם.

 • תאורה תלויה – תאורה זו היא בדרך כלל תאורה מעוצבת ויכולה לתת נקודת פוקוס נהדרת לחלל שלכם ולהמשיך את העיצוב הנבחר בחלל שלכם. תאורה זו היא לרוב מתכווננת כך שתוכלו לבחור את גובהה הרצוי ולכוון אותה כך שתתאים לגובה התקרה מול גובה האנשים והרהיטים בסלון שלכם.
 • שנדליר – שנדליר עשוי לרוב מהרבה מנורות קטנות ולכן יכול להכניס ניחוח קסום לחלל שלכם והוא יוצר לרוב אמירה חזקה בתחום העיצובי.
 • תאורה צמודת תקרה –  לרוב, תאורה זו תהיה יותר פונקציונלית מאשר עיצובית אם כי ישנם עיצובים רבים ויפים שיכולים לגמרי להתאים כאלמנט עיצובי בחלל.
  תאורה צמודת תקרה היא לרוב תאורה שתתאים יותר בחללים בהם התקרה נמוכה ולא נרצה להדגיש את זה על ידי תאורה תלויה.
  לפני שאתם קונים תאורת תקרה חשוב להתאים את פרופורציות גוף התאורה לחלל שלכם – שלא יהיה גדול מדי או קטן מדי ביחס לחלל שהוא נמצא בו.

תאורת קיר

תאורת קיר יכולה להתאים גם לתאורת אווירה אך גם לתאורה פונקציונלית כמו הארה של עבודות אמנות או מדף מסוים.
ישנה תאורה שנהיה חייבים לחווט אותה דרך הקיר אך ישנה תאורה אשר מגיעה עם חוט חשמל שכל מה שנצטרך לעשות זה לתלות אותה ולחבר לשקע.
תאורת אפלייט (uplight) היא תאורה שמאירה למעלה ומייצרת בעיקר אווירה, תאורת דאון לייט (downlight) היא תאורה שמאירה למטה ויכולה להתאים להאיר עבודות אמנות ותאורת אפ-דאון זו תאורה שמאירה למעלה ולמטה.
ישנם גופי תאורה עם זרוע מתכווננת ולכן במידה ויש לכם אזור מסוים שתרצו להאיר על ידי גוף תאורה קירי תוכלו להשתמש בזרוע בשביל לכוון את האור לאזור הספציפי שאתם רוצים שיאיר.
ישם גם פסי לד שתוכלו להתקין מתחת למדפים או מאחורי כונניות שיתנו אווירה חמימה וידגישו את האזור אשר הם מותקנים עליו.

תאורת רצפה

תאורת רצפה יכולה לשמש כתוספת תאורה למקומות חשוכים, היא יכולה לשמש כתאורת אווירה וגם לעזור לנו להאיר אזורים ספציפיים שנרצה שיהיו מוארים כמו פינת קריאה למשל.
תאורת רצפה היא פתרון נפלא לחללים שאין בהם הרבה מקום לשים מנורות צד על שולחנות למשל אך שעדיין רוצים להכניס בהם עוד נקודות אור.
סוג תאורה זה מגיע במגוון ענק של גדלים, סגנונות, חומרים וצבעים ולכן בחרו את התאורה המתאימה ביותר לחלל שלכם, גם בפן העיצובי וגם בפן הפונקציונלי.

תאורת צד

תאורת הצד בעיקר נועדה לייצר לנו אווירה נעימה בחלל אם כי היא גם יכולה להיות פונקציונלית ולייצר לנו אור נוסף בפינת קריאה או בפינת העבודה שלנו.
גם כאן, סוג התאורה הזה מגיע במגוון סגנונות עיצוביים, גדלים וצבעים ולכן בחרו לכם את מה שהכי מתאים לחלל שלכם.

לסיכום, יש המון סוגי מנורות והרבה סוגים שונים של תאורה שתוכלו ליישם לעיצוב הסלון שלכם (תכלס, גם לכל שאר הבית), אז אל תחיו בחושך והאירו את הבית בתאורה מיוחדת