זה נכון שבחדר השינה שלנו אנחנו ישנים. זה ברור ומובן. אבל יחד שינה, חדר השינה שלנו משמש אותנו לעוד מספר פעילויות נוספות – בין אם מחוסר ברירה ומקום ובין אם מנוחות – כמו מקום להתלבש בו, המשרד הביתי שלנו, פינת קריאה ועוד.
בגלל שהוא צריך להיות רב תכליתי, חשוב שתהיה לנו בחדר השינה את התאורה הנכונה לכל סוג של פעילות שנעשה שם ובכל שעה, בין אם יש אור או שכבר חשוך. לכן, רצוי לייצר "שכבות" של תאורה, על מנת שנוכל להשתמש בכל פעם בתאורה המתאימה ביותר ונוכל לשלב בין סוגי התאורה, העוצמה שלהם ועוד.
אנחנו רוצים שתהיה לנו תאורה מתאימה לפעילות טכנית כמו עבודה למשל, תאורת אווירה ותאורה שמדגישה דברים מסוימים כמו יצירת אמנות למשל.
לפני שאתם מתחילים לתכנן כמה גופי תאורה אתם צריכים והיכן תמקמו אותם, חשבו כמה אור טבעי נכנס לחדר שלכם ומאיפה. כך תוכלו לתכנן את כמות התאורה שאתם צריכים בהתאם למה שכבר קיים אצלכם.

תאורה טכנית

תאורה טכנית מאפשרת לנו אור המתאים לפעילויות מסוימות כמו קריאה או איפור למשל. אם אתם אוהבים לקרוא, תאורת קיר או תאורה עומדת יתנו לכם שפע אור לקריאה לעומת מנורת צד למשל.

תאורת אווירה

חדר השינה הוא אחד המקומות שאנחנו הכי רוצים בהם תאורת אווירה ונוכל להשיג את זה באמצעות שימוש באהילים (שמרככים קצת את האור), דימר ונורות צבעוניות או עם אור רך.

תאורה מדגישה

סוג תאורה זה מושך את העין שלנו לפריט מסוים כמו עציץ מעניין, יצירת אמנות או מראה. אם אתם רוצים אפקט מהיר – תוכלו להניח שרשרת נורות עדינה על הווילון שלכם או על מסגרת של תמונה או מראה.

תאורת תקרה

התאורה התלויה מהתקרה היא לרוב התאורה הראשונה הנדלקת אצלנו בחדר השינה (או בכלל).
אם אתם רוצים תאורה מעוצבת יותר תוכלו לבחור בגוף תאורה נתלה אשר מגיע בשלל גדלים, סגנונות וצבעים וכך להתאים את גוף התאורה שלכם לעיצוב חדר השינה שלכם ולהמשיך את הקו האחיד של העיצוב שלכם.
קחו בחשבון שאם אתם בוחרים בתאורה שהאהיל שלה אטום, האור ככל הנראה יאיר למטה ולא למעלה כך שהתקרה שלכם תהיה יחסית חשוכה. אם תבחרו בגוף תאורה שקוף, האור יתפזר בחלל בצורה יותר אחידה.
בנוסף, תוכלו לבחור את צבע גוף התאורה שלכם לפי התחושה אותה תרצו ליצור בחדר. מוזמנים להיכנס למאמר שכתבתי על השפעת הצבע עלינו.
שימו לב, כאשר שאתם תולים את גוף התאורה, אל תתלו אותו נמוך מדי מכיוון שכשאתם מסדרים את המיטה שלכם בבוקר או כשאתם מחליפים מצעים יש חשש שתפגעו בגוף התאורה עם השמיכה שלכם.
פתרון טוב אחר שגם נותן אור אחיד בכל החלל הוא תאורה צמודת תקרה. לרוב גופי תאורה אלה מגיעים בצורות סטנדרטיות של עיגול או מרובע במספר צבעים אך ראיתי הרבה מאוד גופי תאורה מהממים ומיוחדים וממש לא בנאליים. בין אם אתם רוכשים גוף תאורה רגיל או מיוחד – בקשו מהמוכר בחנות התאורה שיתאים את גודל וחוזק גוף התאורה לחדר השינה שלכם ואם אתם יכולים, רצוי לבחור גוף תאורה עם דימר בכדי שיתאפשר לכם משחק עם חוזק האור.

תאורת קיר

תאורת קיר יוצרת נקודת מיקוד ועוזרת לשידה שליד המיטה שלכם להיות פחות מבולגנת עם דבר אחד פחות עליה. בנוסף, תאורה שכזאת עוזרת בחללים קטנים או עם תקרה נמוכה יחסית.
תאורת קיר בצדי המיטה תאפשר לכם לקרוא או פשוט להיות עם אור רך ונעים יותר מאשר תאורת התקרה.
התאורה המומלצת ביותר לתאורת הקיר היא תאורת דאון (down light) מכיוון שהאור פונה למטה, לא מתפזר בחלל ומאפשר לכם לקרוא למשל.
בנוסף לאור שגוף התאורה מספק, הוא פותח פתח להוספה לעיצוב הקיים בחלל ונותן סימטריה בשני צדי המיטה.

תאורה עומדת

במידה ואין לכם נקודות חשמל בצד המיטה ואין לכם אפשרות למקם תאורת קיר, תוכלו תמיד לשים על השידה שליד המיטה שלכם גוף תאורה קטן. לרוב הוא יגיע עם אהיל או בעיצוב מסוים ובעזרת העיצוב של גוף התאורה הזה תוכלו להדגיש את העיצוב בחדר שלכם. שימו לב שאם אתם רוכשים גוף תאורה ללא אהיל האור שלו יהיה חזק יותר ו"קשה" יותר – פחות מרוכך. לכן, אם אתם רוצים תאורה רכה ונעימה בחרו גוף תאורה עם אהיל.

תאורה ממוקדת

פעמים רבות נרצה בחדר השינה שלנו תאורה ממוקדת שתעזור לנו לעשות דברים טכניים כמו לקרוא או להתאפר למשל.
תוכלו לשים גוף תאורה עומד מעל נקודות מסוימות אשר תרצו להאיר או לתלות תאורה בדיוק מעל אזור זו כמו פס תאורה עם נורות רבות למשל אשר יספקו לכם שפע של אור.

אם קראתם עוד מאמרים באתר, אני בטוחה שהבנתם כבר שאני מאמינה בעוד בפרטים הקטנים שעושים הבדל גדול. לכן פירטתי כאן על סוגים שונים של תאורה בתוך חדר השינה – משהו מאוד נישתי ואולי לא הדבר שרוב האנשים יתרכזו בו בעיצוב הבית שלהם, אז כמו שאמרתי, אני מאמינה שאלה הדברים שעושים את ההבדל ונותנים לנו את התחושה הכיפית, החמה והביתית שרובנו מחפשים.