איך תעצבו את הספרייה / מדפי הספרים שלכם

לרובנו יש בבית ספרים ולרוב הם גם מוצגים בדרך כזו או אחרת בבית שלכם. בין אם יש לכם כמות מכובדת של ספרים או רק כמה בודדים – ספרים זה דבר יפה ולכן כדאי להציג אותם. הבונוס – אולי כשהם יהיו מולכם זה יגרום לכם לרצות לעיין בהם מפעם לפעם.
אבל – כמה ספרים על מדף (או הרבה ספרים על הרבה מדפים) זה לא הדבר הכי מעוצב בעולם ומזכיר קצת את הספרייה העירונית לפעמים.
לכן, בשביל שתוכלו להעריך וליהנות ממראה הספרים שלכם, אספנו עבורכם מספר טיפים לשדרוג מדפי הספרים שלכם בשביל שיהפכו למוקד עניין עיצובי בבית שלכם.

מאוזן, מאונך – הציגו והניחו את הספרים בצורות שונות

לרוב אנחנו מכירים שספרים עומדים במאוזן, כמו בספריה למשל. בשביל "לשבור" קצת את הדפוס החוזר ולעניין את העין, שימו ערימות ספרים שוכבים אחד על השני בצורה מאוזנת בכל מספר מדפים.
בנוסף, תוכלו למדי פעם להניח ספר כך שכריכתו פונה קדימה ומוצגת לקהל – זה יכול להיות ספר שאתם אוהבים או מחוברים אליו או שזה יהיה ספר עם כריכה יפה או מעניינת.
את הספרים המאוזנים כדאי לסדר לפי גודל – מהגדול ביותר שהוא יהיה הבסיס ועד הקטן ביותר שיהיה בחלק העליון.
על הספר העליון תוכלו לשים אקססוריז, עציץ קטן או משהו שייתן עוד עניין בין כל הספרים.

סדרו לפי עיצוב מסוים

ספרים, בטח אם יש הרבה מהם, יכולים להיראות מאוד לא מסודרים – מגוון צבעים, סוגי כריכה, גדלים ועוביים. אם תרצו, תוכלו לסדר את הספרים שלכם לפי עיצוב מסוים בשביל שתהיה יותר אחידות בנראות הספרים.
תוכלו לסדר את הספרים שלכם לפי צבעים – כל הספרים עם הכריכה הכחולה מסודרים יחד, כל הספרים עם הכריכה הכתומה מסודרים יחד ועוד ועוד.
סידור נוסף שיכול לארגן את הבלאגן בעיניים הוא סידור לפי גודל הספרים – לסדר אותם בכל מדף מהספר הגדול ביותר לקטן ביותר.

שלבו אקססוריז

מדפי הספרים שלכם לא חייבים להיות מוגבלים לספרים בלבד – שלבו בהם את כל מה שאתם אוהבים ויכול להיות מעניין לכם ולאורחים שלכם.
אתם יכולים לשלב תמונות ממסודרות, אקססוריז, עציצים בכל מיני גדלים, מזכרות מטיולים או מחו"ל וכל פריט דקורטיבי אחר שיתאים.

אקססוריז כתומכי ספרים לעיצוב הספרייה

השאירו את זה מעניין

העין שלנו לא אוהבת שהכל נראה באותו הצבע, בגודל או הצורה – אנחנו פשוט משתעממים כשהכל נראה לנו בדיוק אותו הדבר. לכן, כדאי לשלב יחד פריטים בגדלים שונים, בצורות שונות ובצבעים שונים כך שיעניינו לנו את העין ויגרמו לה להימשך ממקום למקום.
אם תשימו ערימת ספרים בגובה מסוים עם אקססורי קטן עליה, לידה עציץ בצבע אחר וקצת יותר נמוך ומהצד השני מסגרת מעניינת בגובה אחר זה יהפוך את החלק הזה של הספרייה למשהו שלעין שלנו שווה להתעכב עליו. כך כדאי לעשות בכל חלקי הספרייה / המדפים.

נצלו את העומק של המדף

גם את עומק הספרייה אתם יכולים לנצל ולא רק את רוחבה – תוכלו לשים ספר אחד גבוה בחלק האחורי ולהניח ערימת ספרים מאוזנת בחלק החיצוני או להניח תמונה בעומק ובחלק הקדמי לשים עציץ או אקססורי קטן. כך גם העומק ייצר עניין וימשוך את העין שלנו ממקום למקום.

השתמשו בתומכי ספרים

אם יש לכם מדפי ספרים פתוחים אתם כנראה תצטרכו לעצור את הספרים איכשהו מליפול מהם ולכן ככל הנראה תצרכו להשתמש בתומכי/ עוצרי ספרים.
תומכי הספרים יכולים להיות כל דבר שתרצו – ערימת ספרים מונחים בצורה מאוזנת אחד על השני ועוצרים את הספרים המאונכים מליפול, תומכי ספרים שתקנו או תכינו (יש המון הדרכות DIY להכנת תומכי ספרים מבטון למשל) או אקססוריז ועציצים שיהיו מספיק כבדים בשביל לעצור את הספרים שלכם מליפול מקצה המדף.
בנוסף לחלק הפרקטי והחשוב שהם מסייעים בו, הם גם יכניסו לכם עוד צבע ועניין למדפי הספרים שלכם.

נצלו את החלק האחורי של הספרייה שלכם/הקיר

בין אם יש לכם מדפים תלויים על הקיר או ספריה עם גב – תוכלו להפוך הכל להרבה יותר מעניין.
אם יש לכם מדפים תלויים על קיר תוכלו לצבוע את הקיר עליו הם תלויים – זה יכול להיות כל הקיר או צורה מסוימת ש"תתחום" את הספרייה כמו מרובע, עיגול או כל צורה אחרת שאתם רוצים. בנוסף, תוכלו להדביק טפט על כל הקיר או רק על החלק של מדפי הספרים.
אם יש לכם רהיט עם גב תוכלו לצבוע את גב הרהיט, להדביק עליו טפט או מראה שיכולה גם לגרום להרגשה של חלל גדול יותר (וגם יותר ספרים ככה על הדרך…).