יכולות להיות לנו כל מיני סיבות לרצות לחלק את החלל שלנו, גם (ובעיקר) אם אין לנו קירות כמו בית עם עיצוב פתוח לגמרי בו כל החלל הציבורי (סלון, מטבח, פינת אוכל וכניסה) הוא חלל אחד או אולי דירת סטודיו שבה גם חדר השינה לא נמצא בחדר נפרד ועוד ועוד.
לפעמים נרצה לגרום לכל חלק בחלל להיות "מופרד" מהשאר כאזור, אבל חלק מחדר אחד, ולפעמים נרצה לחלק את החלל כך שתהיה לנו פרטיות.
אספתי עבורכם את כל האפשרויות שיעזרו לכם לייצר חללים נפרדים בחלל אחד גדול או ליצור הפרדה ופרטיות.

כוננית מדפים

כוננית מדפים היא דרך מצוינת לחלק את החדר. מצד אחד זה רהיט מספיק מסיבי שמייצר הפרדה פיזית וממסך את הראיה שלנו לחלקו השני של החלל ומצד שני זה עדיין רהיט אוורירי שאפשר לראות דרכו ולכן הוא גם לא יכביד או יסגור את החלל.
בנוסף, הוא יכול לעזור לנו לחסוך מקום (בטח אם אנחנו מדברים על חלל קטן יחסית) בכך שהוא מאפשר לנו שתי פונקציות ברהיט אחד – הפרדת חללים ומקום לאחסון.
אם נרצה שהרהיט יהיה יותר "אטום" ושנוכל פחות לראות לצד השני נשתדל למלא אותו בספרים, אקססוריז, צמחיה, ארגזי אחסון דקורטיביים ועוד. אם נרצה שיהיה יותר אוורירי נצטרך למנן את כמות החפצים שנשים עליו.|
כתבתי מאמר על עיצוב מדפי ספרים שיכול לתת לכם כמה רעיונות.

מחיצות הפרדה מתקפלות - עיצוב פנים והלבשת הבית

מחיצות הפרדה מתקפלות

מחיצות הפרדה מתקפלות היא עוד דרך מצוינת לייצר חללים נפרדים או לסגור חללים שלא נרצה שיראו אותם.
תוכלו להעמיד מחיצות הפרדה מתקפלות כמשהו קבוע בין חלל אחד למשנהו, מעולה לעשות בדירת סטודיו, או להשתמש בהן לעת הצורך –  כשמגיעים אורחים למשל.
יש מחיצות מכל הסוגים, בכל החומרים ובכל הגדלים כך שתוכלו לבחור את המחיצות המתאימות ביותר לעיצוב הבית שלכם ולרמת האטימות או השקיפות אותה תרצו להשיג.

משרביה

לרוב משרביה תהיה מקובעת לתקרה ולרצפה ואין לנו כאן גמישות בהזזה שלה לפי הצורך ולכן אם נבחר באופציה זו כדאי לקחת בחשבון שהיא פה להישאר.
משרביה יכולה להגיד בכל צבע, הדפס, חומר וגודל ולכן תוכלו לבחור מה חשוב לכם בהפרדת החללים ומכאן להחליט מה המשרביה המתאימה ביותר עבורכם.
היתרון של המשרביה זה שהיא לרוב נראית מאוד קלילה ולא מעמיסה על החלל (בעיקר בזכות העובי הדק שלה) והיא עוד חלק עיצובי בחלל שיכול לתרום לקו האחיד בעיצוב שלכם.

שטיח

דרך מצוינת לייצר הפרדה בין פונקציות בחלל הם שטיחים. אם נשים שטיח בסלון, שטיח נוסף בפינת האוכל ושטיח בחלל הכניסה שלנו נוכל להגדיר כל חלל בפני עצמו מבלי שנצטרך להשתמש בפריטים שייצרו לנו הפרדה אמיתית בין החללים. נייצר את ההרגשה של ההפרדה אבל לא את הקטיעה עצמה בין חלל לחלל.

צבע

דרך נוספת מצוינת לייצר הרגשה של הפרדה בין פונקציות שונות בחלל היא להשתמש בצבע או טפט.
כמו שאמרנו בשטיחים, גם כאן נוכל לייצר תחושה של הפרדה אבל לא הפרדה ממשית.
נוכל לצבוע קיר מסוים הנמצא באזור של הסלון למשל בקיר אחר שנמצא ליד פינת האוכל נצבע בצבע אחר. את אותו הדבר ניתן לעשות גם עם טפטים.
אם שתי הפינות האלה (ונוספות) נמצאות על אותו הקיר בדיוק ללא שום הפרדה בקיר עצמו, נוכל לצבוע רק חלק מהקיר עם דוגמה כלשהי או צורה אחת גדולה כמו עיגול, מלבן או משהו שיגדיר את החלל אבל לא יוכתב מתחילת הקיר או סופו.

וילון

במידה ואתם גרים בסטודיו, אולי תרצו לתלות וילונות שיפרידו בצורה מוחלטת מתקרה ועד רצפה את חלל השינה שלכם.
הווילונות יכולים להיות אטומים או שקופים, לפי בחירתכם – כמה פרטיות ואטימות תרצו שתהיה בהפרדה, וכמובן שגם הווילונות יהפכו לעוד חלק עיצובי בחלל שלכם כך שרצוי לחשוב על סוג הבד שלהם, רמת השקיפות והצבע שלהם.

עציצים לעיצוב הבית

עציצים

עציצים יכולים להיות מפרידי חלל אולטימטיביים – בין אם הם תלויים מהתקרה, מונחים על הרצפה או נמצאים על מתקן ויש הרבה או מעט מהם – עציצים יעזרו לכם להפריד את החלל ובסטייל.
אם תבחרו שהעציצים יהיו צפופים, גדולים וקרובים אחד לשני תזכו ליותר פרטיות בעוד שאם תבחרו עציצים מינימליסטיים ולא תשימו הרבה מהם תזכו בחלל מאוורר יותר.
כך או כך, בנוסף להפרדת החללים העציצים יכניסו לכם סטייל, חיים וצבע לבית ומזה תמיד כדאי שיהיה הרבה!

תאורה

כמו השטיח, גם תאורה משמעותית בכל חלק בחלל יכולה ליצור לנו תחושה של הפרדה בין כל הפונקציות בבית שלנו.
אם נתלה מעל פינת האוכל שלנו תאורה מרשימה היא תמרכז לנו את החלל וזה יהיה מאוד ברור שזה חלק נפרד משאר החלל. כך גם עם תאורה בסלון ובאזורים נוספים בחלל.
בנוסף, נוכל להשתמש בתאורת קיר או תאורת צד כמעין "התחלה" ו"סוף" של חלל- לשים בצידי הספה למשל שתי מנורות קיר או שתי מנורות צד על שידות וזה בעצם יצור לנו את ההרגשה של גבולות ובעקבות כך תחושת הפרדה.

לסיכום, הרבה אנשים מפספסים את האפשרות לעצב ולהלביש את הבית שלהם כמו שהם רוצים, רק כי יש להם בראש שכל חדר צריך להיות מגודר בקירות. הבנתכם כבר שזה לא נכון, אפשר לתת לכל חלל את הטאץ' העיצובי שלהם, להבדיל ולהפריד בעזרת כל הרשימה כאן מעל, ולהתייחס לכל אזור בנפרד בפן העיצובי שלו.