איך לעצב חדר שינה יכול לעזור לכם לישון טוב יותר

בימים אלו יש המון אנשים שמוצאים את זמן השינה כזמן מאוד קשה וסובלים מנדודי שינה ומשינה קלה ולא איכותית.
נתונים אלה מתחזקים עוד יותר בעתות של משברים עולמיים או התגברות של חרדות מפני מחלות (כמו בזמן הקורונה), חששות ודאגות לכסף ועוד.
השינה משפיעה על מצב הרוח שלנו בכל התחומים – על מערכות היחסים שלנו, על הנראות שלנו ועל הבריאות שלנו וכאשר כל כך הרבה אנשים חווים בעיות והפרעות בשינה זה יכול לגרום לנו לעייפות במהלך היום וחוסר יכולת להתרכז, לכן זה לא פלא שיותר ויותר אנשים מחפשים דרך להכניס רוגע לחדר השינה שלהם.
אבל מה באמת עוזר לישון טוב? איך באמת נוכל לשנות את עיצוב החדר שלנו ככה שזה יעזור לנו בשינה המבורכת? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשפר את חדר השינה שלכם כך שיאפשר לכם מקום לישון טוב ולקום בכוחות מחודשים בבוקר.

התחברו לכחול

אם אתם רוצים להפוך את חדר השינה שלכם למקום רגוע ומרגיע כדאי שתשמרו את ההדפסים המשוגעים והצבעים הנועזים למקומות אחרים בבית שלכם ושתבחרו בצבעים קצת יותר מרגיעים. לצבעים נועזים והדפסים משוגעים יש בהחלט את המקום שלהם אך הוא לא בחדר שינה שרוצה להשרות אווירה מרגיעה.
במחקר שנערך בשנת 2018 התגלה שלגוונים כחולים יש אפקט שמשרה רוגע על המוח שלנו.
אם כחול הוא לא ממש הצבע שלכם, נסו לצבוע את הקירות שלכם באפור עם נטייה לכחול, בכחול כהה מאוד או בצבעים ניטרליים כמו קרם או בז'. לקריאה נוספת על הנושא, כתבתי כאן על השפעת הצבעים עלינו

מצאו את "האחד"

בהתחשב בעובדה שאנחנו מבלים בערך שליש החיים שלנו במיטה, בחירת המזרן שנישן עליו היא בחירה קריטית, לכן – קחו את הזמן בבחירת המזרן שלכם ואל תתפשרו על משהו שהוא פחות ממצוין, נוח ותומך.
מזרן לא טוב יכול לעשות בעיות בגב מה שיוביל מיידית לאיכות שינה פחותה, לעייפות ביום למחרת ובעיות גב פוטנציאליות.

חשבו על תאורה מתאימה

אורות חזקים הם האויבים של הורמון השינה – מלטונין. המוח שלנו מייצר מלטונין באופן טבעי כשיש חושך ולכן אם יש לנו נדודי שינה אנחנו צריכים לחשוב על איכות וכמות האור שיש לנו בחדר השינה.
רצוי שבחדר השינה, בנוסף לתאורה מרכזית (שהיא לרוב במרכז החדר על התקרה) יהיו לנו מקורות תאורה נוספים ופחות חזקים כמו תאורה לצד המיטה או שרשרת מנורות עם אור רך ועדין. כך נוכל לפני שאנו הולכים לישון להחליף בין האור החזק המרכזי לאורות הרכים והחלשים יותר.
במידה ויש לכם חלונות ללא תריסים, רצוי להתקין וילונות גלילה או וילונות חוסמי אור כך שיעצרו את כניסת האור בבוקר ויאפשרו לכם שינה רציפה.

השאירו את החדר מסודר

אם יש משהו שיכול להעלות את מפלס החרדה שלכם זה בלאגן וחוסר סדר. סידור וארגון החפצים שלכם בחדר יעזור לכם לשמור עליו נעים ומרגיע.
תוכלו לבחור בשידות צד עם מגירה ולאחסן בה דברים או להכניס קופסאות מתחת למיטה כאחסון נוסף.
בנוסף, דאגו לסדר את המיטה שלכם בכל בוקר. המיטה היא לרוב הדבר הגדול ביותר בידר ובעקבות כך היא גם תופסת את רוב תשומת הלב. לכן, אם תדאגו לסדר בכל בוקר את המיטה שלכם, פעולה שלוקחת פחות מדקה, החדר ירגיש מסודר באופן מיידי. הנה מאמר שלם על איך לארגן את חדר השינה.

נטרלו רעשים

רבים מהאנשים הסובלים משינה לא טובה הם אנשים ששנתם קלה והם מתעוררים מכל רעש קטן או תנועה. לכן, רצוי להכניס לחדר דברים שיקלו על זה כמו שטיח שיכול לבלוע רעשים הליכה, בדים תלויים שיבלעו את הרעשים או מאוורר לרעש לבן מושלם.

הפכו את החלל למרגיע עבורכם

אתם יודעים הכי טוב מה מרגיע אתכם ומה יוצר אצלכם לחץ ולכן זה מאוד חשוב שתדעו מה מתאים לכם בחדר השינה ומה לא.
אם אתם יודעים שלמקם את שולחן העבודה שלכם בחדר השינה ייצור אצלכם סטרס ולחץ – זה פשוט לא שווה את וכדאי למצוא לו מקום אחר.
בנוסף, אם יש טקסטורות שנעימות לכם, רהיטים אהובים או יצירות אמנות שמשרות עליכם רוגע – כל אלה מוזמנים לחדר השינה ויכולים לעזור לכם להירגע שם ולישון בצורה הטובה ביותר.