אני לא יודעת איך זה עדיין קורה, אבל הרבה פעמים כשאני מספרת לאנשים שהדבקתי טפטים בבית של לקוחות או שבא לי על טפט כזה או אחר לבית שלי, אני מקבלת עיניים ופה פעורים ואת המשפט "הייתי בטוח שהטפטים כבר עברו מהעולם".

אז נכון, פעם היו טפטים מכוערים ממש (למרות שגם היום יש וזה כמובן עניין של טעם) והם היו סמל היושן וחוסר עכשוויות. אם תכנסו לבתים ישנים אתם יכולים לראות שאריות של טפטים פרחוניים וממש לא מושכים. פעם רוב הטפטים היו או עם פרחים או עם קווים ולא מאוד מעוצבים ומעניינים.
לשמחתי הרבה – הטפטים חזרו ובענק. ישנו היצע אדיר של טפטים בטווח מחירים מנמוך לגבוה, סוגי עיצוב שונים, בהירים או כהים, עדינים או רועשים ועוד ועוד. כל אדם יוכל למצוא את הטפט שהוא אוהב ומתאים עבורו.
אגב, אם אתם שוכרים דירה ולא רוצים להדביק טפט שלפני שתעזבו תצטרכו להוריד, ישנם גם טפטים שהם כמו מדבקה אותם תוכלו להדביק לבד ולהוריד כשאתם עוברים. הם לא בהכרח יותר זולים אבל הם יותר ידידותיים לשוכרים.
אז לכבוד כל השפע הזה וכי אין ספק שבחירת טפט יכולה להיות מאוד מבלבלת, אספתי עבורכם טיפים שיעזרו לכם לבחור את הטפט הנכון עבורכם.

חשבו לאיזה חלל הוא נכנס

ישנן שתי אפשרויות – אפשרות אחת היא שאתם רק מתחילים לעצב את הבית שלכם ואולי כבר יש לכם כמה דברים אבל הכי די בהתחלה. האפשרות השניה היא שיש לכם כבר בית מעוצב פחות או יותר ותרצו להדביק טפט בחלק/כל החדרים.
על כל אפשרות שכזו נצטרך להסתכל בדרך מעט שונה כדי שהטפט יתאים לחלל ושיהיה לכם פשוט המשיך ממנו את העיצוב.

 • יש לכם רק התחלה של עיצוב – כאן זה די פשוט. ככל הנראה שתוכלו לבחור איזה טפט שאתם אוהבים, מתחברים אליו ומרגש אתכם וממנו להתקדם הלאה עם המשך עיצוב החלל שלכם. אם יש לכם כבר כמה פריטי, רצוי לדאוג שהטפט יתאים להם או מבחינת הסגנון, או מבחינת התחושה או מבחינת הצבעים.
 • הבית שלכם כבר מעוצב – כאן תצטרכו להיות מעט יותר זהירים בבחירת הטפט ולוודא שהוא מתאים לפריטים ולצבעים הקיימים בבית שלכם. אני ממליצה לכם בחום לצלם את החלל שבו אתם הולכים להדביק בו את הטפט במידה ואתם אתם הולכים לחנות טפטים. כך מי שיעזור לכם יוכל להתאים עבורכם טפט שיתאים לחלל שלכם ולצבעים שיש בו.

איפה כדאי להדביק את הטפט?

ההחלטה על איזה קיר או על כמה קירות להדביק את הטפט היא כמובן ההחלטה שלכם. תוכלו להחליט להדביק על כל קירות החדר (כן, גם אם הטפט שלכם מאוד רועש וצעקני) או על קיר אחר בלבד או אפילו על התקרה.

 • טפט על כל הקירות נכון, ככל הנראה שגם אם הטפט שלכם הוא מאוד עדין וניטרלי, רוב הסיכויים שהוא ייתן הרבה אופי לחלל שלכם ולכן אולי תצטרכו לאזן אותו עם בלוקים של צבע כמו שטיח לא מקושקש או ספה בצבע אחד. זכרו שהרבה פעמים יש לנו נטייה להיבהל מטפט או צבע ששמנו על הקירות כאשר החדר עדיין עירום מרהיטים או תמונות אבל בסופו של דבר זה לא המצב, הרי נחזיר לשם את כל הרהיטים, תמונות ייתלו על הקירות ולא הכל יהיה רק הטפט הזה מול העיניים שלנו.
 • טפט על קיר אחד במידה ואתם בוחרים להדביק טפט רק על קיר אחד ולא על כל הקירות, אולי תרצו לאזן את שאר הקירות עם צבע כך שלא יהיה חלק אחד מאוד מעניין והקירות מסביבו לבנים ועצובים. תוכלו למשוך צבע מסוים מהטפט ובו לצבוע את שאר הקירות בחלל.
  בחרו קיר שיהיה משמעותי בחלל ושיהיה כזה שהעין נמשכת לכיוונו. למשל, בחדר השינה מאוד מחמיא לשים טפט בקיר של גב המיטה. בסלון תוכלו לשים את הטפט על קיר הספה או הטלוויזיה (אם כי במידה ואתם מדביקים טפט על קיר הטלוויזיה רצוי שזה לא יהיה טפט עם יותר מדי פרטים או פסים אחרת הוא יכול לרצד לכם בעיניים כאשר תצפו בטלוויזיה).
 • טפט על התקרה רעיון מיוחד עם טוויסט. במידה ואתם חושבים להדביק טפט על התקרה רצוי לקחת בחשבון שבתקרות נמוכות זה פחות מומלץ מכיוון שהצבע "מנמיך" עוד יותר את התקרה. גם כאן רצוי להתאים את הטפט לשאר העיצוב בחלל, אם כי בגלל שהוא לא נמצא ממש צמוד אל שאר הדברים בחלל, תוכלו לשחק מעט ולהשתעשע איתו.

איך לעצב מסביב לטפט?

 • איזון – אחד הדברים החשובים ביותר כשמעצבים את שאר החדר כאשר יש בו טפט זו המילה "איזון". נסו לדמיין את החלל שלנו כמו מאזניים – אם אנחנו עושים משהו בצד אחד, נצטרך לעשות משהו גם בצד השני כדי שצד אחד לא יהיה יותר "כבד" מהשני.
  אם הדבקנו טפט על קיר אחד – בין אם זה טפט מאוד רועש או טפט עדין יחסית – נצטרך לאזן את הקיר הנגדי שלנו בדברים אחרים שיהוו את הצד השני של "משחק הכוח" בין הטפט שלנו לקיר הנגדי שלו. תוכלו לצבוע את הקיר, להעמיד שם רהיט מעניין או לתלות תמונות שימשכו את העין שלנו לקיר הזה.
 • צבעים – במידה ואנחנו רק מתחילים לעצב את החלל שלנו, נוכל "למשוך" את שאר הצבעים שנבחר לפריטים האחרים בחלל שלנו מתוך צבעי הטפט עצמו. לדוגמה, אם יש לנו טפט בצבעים ורוד, ירוק וצהוב, נוכל לבחור בספה ורודה למשל.
  במידה והפריט יהיה מאוד קרוב לטפט שלנו רצוי לשמור על צבע כמה שיותר דומה לצבע המקורי בטפט – אותו הצבע, בהיר או כהה יותר.
  במידה והפריט עצמו לא יהיה צמוד לטפט, הצבע לא חייב להיות אותו הצבע המדויק שיש בטפט שלנו אבל רצוי שיהיה יחסית באותו הגוון – בהיר או כהה יותר.

ועוד מילה על מחיר

נכון, טפט יכול להיות לא זול בכלל ולהגיע גם לכמה מאות שקלים לגליל כשלפעמים נצטרך שניים או שלושה גלילים בשביל לכסות את הקיר עליו אנו רוצים להדביק את הטפט. יחד עם זאת, הטפט נותן לנו בחבילה אחת גם אמנות, גם צבע וגם נקודת פוקוס וכל אחד מאלו יכולים לעלות לא מעט. לכן, בעיני שווה להשקיע בטפט בשביל להדגיש קיר מסוים במידה כמובן ואתם אוהבים אותו ומוכנים להשקיע בזה.
בנוסף, רצוי מאוד שהדבקה של טפט תיעשה בידי מדביק טפטים מקצועי. נכון, גם זה לא זול וייקר לכם את ההוצאה בעוד כמה מאות שקלים אבל חבל לנסות להדביק לבד ואולי להרוס את הטפט עצמו, לא להיות מדויקים וכו'.

כמה אתרים שאני אוהבת במיוחד