כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה אנו חשופים לשפע של מידע באופן יום יומי. תמונות של בתים באינסטגרם, בפייסבוק, אתרי חדשות ואתרי עיצוב צצים אלינו מכל עבר.
חשוב לנו שהבית שלנו יהיה בית מעוצב אשר נעים לנו להיות בו ואנו הרבה יותר מעורבים בכל הבחירות העיצוביות בביתנו.
כפרי, מודרני, תעשייתי, בוהמי, נורדי – כל אלו ועוד רבים נוספים הם מושגים המתארים סגנונות עיצוב שונים. בכדי להבין איזה עיצוב נרצה בביתנו, אנו קודם כל צריכים להחליט איזה סגנון (או שילוב של מספר סגנונות שונים) הוא המתאים לנו ביותר.

אז מהם סגנונות עיצוב הבית השונים?

 

סגנון כפרי

סגנון זה מגיע מהבתים הכפריים באירופה ובארצות הבית. סגנון זה מאופיין בהרגשה חמימה וביתית בעקבות שימוש בחומרים טבעיים כגון עץ, אבן טבעית (בריקים, שיש), חלונות העשויים מעץ או פרופילי ברזל ובדים טבעיים כגון פשתן או כותנה.
הצבעים אשר נעשה בהם שימוש בסגנון זה הם צבעים טבעיים כגון בז', שמנת וגווני החום והאבן. אליהם מצטרפים גם צבעים פסטליים עדינים כגון תכלת, צהבהב, ירוק בהיר וסגלגל.
נוכל למצוא עיטורים ופיתוחים על הריהוט ועל ארונות המטבח וכמו כן בטקסטיל המעוטר בהדפסים פרחוניים ובוטניים.

 

סגנון מודרני

הסגנון המודרני מאופיין בקווים ישרים, פשוטים ונקיים, המבוססים על צורות גיאומטריות ועיצוב פונקציונלי.
בסגנון זה נמצא ריהוט בקווים ישרים המעוצבים בצורה נקייה ללא עיטורים ופיתוחים עליהם. פעמים רבות ישנו שימוש באלמנטים מרחפים כגון שידה מרחפת או מדרגות מרחפות.
פלטת הצבעים תהיה לרוב מונוכרומטית בצבעי לבן-אפור-שחור יחד עם נגיעות של צבעים חזקים יותר כגון אדום, כתום או צהוב.

 

סגנון בוהמי/בוהו שיק

סגנון זה מאופיין בעושר של צבעים רבים וחזקים, טקסטיל עשיר (והרבה ממנו!), מראה רומנטי ונינוח ונגיעות אתניות. כאן אין קמצנות בצבע, בחומרים, טקסטורות, אקססוריז והדפסים. פלטת הצבעים מכילה צבעים רווים וחזקים כגון סגול, ורוד, כתום, טורקיז, כחול וזהב. בסגנון הזה נוכל למצוא ערבוב טקסטורות והדפסים שונים, בדי קטיפה, תוספות של גדילים ופרנזים, שטחים רבים וריהוט כבד בעל קווים עגולים.
אקססוריז הם חלק משמעותי בסגנון זה ותורמים לעושר ולעומס של החלל- שנדלירים עמוסי קריסטלים, עששיות זכוכית צבעוניות, עציצים מונחים או תלויים ממתלי מקרמה, פסלים, מראות מוזהבות ועוד.

 

סגנון סקנדינבי/נורדי

סגנון זה מגיע מארצות צפון אירופה ומושפע רבות ממזג האוויר השורר בארצות אלה. הוא מתרכז בפונקציונליות, חיבור לטבע, נגישות, אסתטיקה, עדינות ומינימליזם.
בסגנון זה ישנו שימוש בחומרים טבעיים – בעיקר בעץ אך גם במתכת וזכוכית. כמו כן ישנו חיבור משמעותי לטבע בצורת עציצים רבים המפוזרים בכל רחבי הבית ובהשארת העץ חשוף במצבו הטבעי.
הצבעים השולטים בסגנון זה הם הצבעים הבהירים ובעיקרם הצבע הלבן, זאת בעקבות החושך השורר במדינות אלה במשך שעות רבות ביממה והרצון בבית מואר. כמו כן, ישנן נגיעות של שחור, אפור ופודרה.
הרהיטים הם פשוטים ובקווים ישרים ונקיים. לא נוכל למצוא עומס רב של פריטים בסגנון זה אך הבתים הנורדים הם בתים חמים ומזמינים.

סגנון וינטג'/רטרו

עיצוב זה נשען על פריטים ישנים (או פריטים חדשים בסגנון וינטג'). העיצוב הוא הומאז' לשנות השלושים, הארבעים והחמישים או אפילו לפני כן.
בבתים המעוצבים בסגנון זה נמצא פריטי וינטג' רבים ופריטים חדשים המדברים באותו הסגנון. נוכל למצוא כיסאות מפירוק של בית קולנוע ישן או תיאטרון, אימום מסנדלר, ריהוט המאופיין בקווים נקיים, צבעים כגון ירוק אבוקדו, ורוד, כתום וטורקיז ואריחים מעוטרים.
בגזרת האקססוריז נוכל למצוא שכיות חמדה מפעם- שעונים מיוחדים, תאורת זכוכית צבעונית, עציצי קרמיקה מודפסים בצבעים חזקים ועוד.

סגנונות עיצוב הבית - Howtodesign