איזה כיף לכם, הגעתם לשלב שבו אתם צריכים לבחור מטבח! אבל יחד עם הכיף וההתרגשות לתכנן את מטבח חלומותיכם, יש המון דברים שצריך לדעת ולקחת בחשבון והמון בחירות שצריכות להיעשות. מכיוון שמטבח זה לא מוצר שמחליפים כל כמה שנים והא בדרך כלל גם עולה לא מעט, רצוי שהוא יהיה מושלם, נוח, פרקטי ויתאים לכם כמו כפפה ליד.
אספנו עבורכם מספר טיפים בשביל שתוכלו להכין "רשימת מכולת" ולבחון את כל הצרכים והרצונות שלכם לפני שאתם הולכים לפגישת הייעוץ אצל הנגר או חברת המטבחים.

הכינותי מראש

הכינו רשימה. של מה?

  • של כל מוצרי החשמל אותם תרצו לרכוש למטבח החדש ובמידה ויש לכם מכשירי חשמל אשר נשארים אתכם – צלמו ורשמו את מידותיהם.
  • מה הייתם רוצים במטבח החלומות שלכם – כמה מקומות אחסון, רוצים/זקוקים לפינת אכילה, סגנון עיצובי, כמות משטחי עבודה, מה יקל על חייכם במטבח (למשל ברז מעל הכיריים למילוי סירים), מה אתם אוהבים ולא אוהבים במטבח הנוכחי שלכם ועוד.
  • כמה אוכל יש לכם במזווה – יש משפחות שקונות לגדוד ויש משפחות שאין להן צורך במזווה גדול. רצוי לצלם את המזווה שלכם כשהוא פתוח (כן, כן) בשביל שמעצבת המטבחים תוכל להבין את כמות האחסון שאתם זקוקים לה.
  • כלי אוכל ובישול – גם כאן, אל תתעצלו ותוציאו את כל כלי הבישול שלכם וצלמו אותם. גם את כלי האוכל רצוי לצלם בשביל שתוכלו לוודא שיהיה מספיק מקום לכל מה שתרצו להכניס לארונות.
  • דרישות מיוחדות – האם אתם זקוקים לדברים מיוחדים שאין בכל מטבח כמו מקום לשני תנורים, כיור כפול ועוד.

תכנון תכנון תכנון

תכנון נכון לא עולה כסף והוא אחד הדברים החשובים והמשפיעים ביותר על נוחות העבודה במטבח. ככל שהמטבח שלכם יהיה מתוכנן בצורה טובה ופרקטית מבחינת גבהים, כמות משטחי עבודה, מיקומים וכו' – כך תעבדו בו בצורה יותר יעילה ותבזבזו בו פחות אנרגיה, יקח לכם פחות זמן לבשל ולנקות לאחר מכן ולא תתרוצצו סתם.
בדקו יחד עם מעצבת המטבחים האם כל האלמנטים במטבח נגישים לכם בצורה טובה, האם אלמנטים אשר אמורים להיות קרובים זה לזה אכן כך (למשל כלי הבישול קרוב לכיריים), האם יש לכם מספיק משטחי עבודה, מרחקים ועוד.

זה הכל עניין של גישה

זה קורה לנו הרבה במטבחים שלא תוכננו נכון – שאלת ה"האם להכין חביתה או לפרק מדיח" פשוט כי הם ממש אחד מול השני ואם נכין חביתה דלת המדיח לא תוכל להיפתח…
אז בכדי שמצבים שכאלה לא יקרו, דאגו להפרדה בין מוקדי העבודה כך שכל אחד מהם יוכל להתנהל כיחידה נפרדת וללא הפרעות. גישה נוחה לדברים משמע יעילות ונוחות עבודה.

עיצוב

אתם מוזמנים לפתוח פינטרסט, מגזיני עיצוב (אינטרנטיים או עיתונים של ממש), לבקר אצל חברים שחידשו מטבחים או כל דרך אחרת בה תוכלו להבין איזה עיצוב וסגנון אתם פחות או יותר רוצים ואוהבים ושמרו או צלמו את המטבחים שאתם אוהבים.

אין ספק שכשתגיעו לפגישת הייעוץ יציעו לכם שם אפשרויות נוספות אבל כדאי לבוא אחרי שכבר עיכלתם רעיון אחד או שניים. מקסימום תשנו את דעתכם.

קצת על מידות ודברים כלליים

  • רצוי שהמרחק בין שתי יחידות עבודה (נניח פס ארונות ואי) לא יהיה פחות ממטר.
  • במידה והכיריים שלכם נמצאות קרוב לארונות גבוהים, שימו לב שנשארים לפחות 20 ס"מ ביניהן לבין הארון בכדי לאפשר הנחה של מספר סירים בו זמנית על הכיריים ללא חשש שהחום יהרוס את הארון. בנוסף, דאגו שיש משטח מספק לצד הכיריים לחיתוך או הנחת כלי עבודה.
  • חשוב שבאזור הדחת הכלים והכיור יהיה פח אשפה נגיש ושהמדיח יהיה בצד הנוח יותר למשתמש (במידה ומתאפשר).
  • במידה ואתם גבוהים או נמוכים במיוחד – קחו בחשבון שהגובה הסטנדרטי של משטח עבודה אולי פחות יתאים לכם וחשבו יחד עם המעצבת על גובה משטח הנוח ביותר עבורכם.

 

לסיכום, תכנון מטבח זה עניין לא פשוט אשר לא כדאי להקל בו ראש. הנושא רחב ויכול לבלבל כל אחד אז אל תרגישו שזה רק אתם.
מקווים שהטיפים עזרו ולו במעט ועשו לכם קצת סדר, ושיהיה בהצלחה!