שימוש בצבע בעיצוב הבית ואיך הוא משפיע עלינו

כפי שכבר כתבתי בעבר, לצבעים יש השפעה רבה על מצב הרוח שלנו וזה הוכח במחקרים רבים. ישנם צבעים שישפיעו על הריכוז שלנו, הרגיעה שלנו ואפילו על הדופק שלנו (כן, כן) ולכן חשוב שנדע להתאים את הצבעים למיקום בו אנו רוצים לשלב אותם.
כמובן שאתם צריכים לאהוב צבע ולהתחבר אליו ולא להכניס צבע מסוים לחלל רק כי הוא "הצבע הנכון" אבל תוכלו לקבל כאן טיפים להכנסת צבע שהכי יכול להתאים לאווירת החלל.

צבעים חמים

באופן כללי, צבעים חמים גורמים לתחושות שמחות ונוחות ויוצרים תחושה אינטימית לחללים גדולים ואולי קצת קרירים בתחושה שלהם.
גוונים של אדום, כתום וצהוב מעוררים את המוח והמחשבה ונותנים תחושה אנרגטית ופעילה יותר. זה נכון שבמהלך היום תחושות כאלה יכולות לעזור לנו לצמוח, להתפתח ולהתרכז, אבל דווקא כשרוצים להירגע – תחושת האנרגיה פחות מתאימה.
לכן, כשאנחנו מדברים על חדרי שינה, צבעים חמים יכולים אולי לגרום לתוצאה הפוכה מזו שאנחנו רוצים ולגרום לנו לאנרגיות במקום רוגע.
אם בכל זאת תרצו להכניס את הצבעים האלה לחדר השינה שלכם או של הילדים שלכם, חשבו אולי לצבוע רק קיר אחד בצבע הזה או להכניס אותו בעזרת אקססוריז ולא משטחים גדולים של צבע. בנוסף, תוכלו לשלב צבע חם עם משטחים של צבע קר ובכך לאזן את התחושות.
כתבתי כאן טיפים נוספים לעיצוב חדר השינה שלכם

אדום
צבע עשיר ומרגש. הצבע האדום יוצר אנרגיה בגוף, מעלה את הדופק ואת לחץ הדם ובנוסף גם את קצב הנשימה. חלק מהמחקרים אפילו הראו שהצבע האדום גורם לאתלטים להגיע לביצועים טובים יותר.
יחד עם כל התכונות הנהדרות האלה, הצבע האדום הוכח כמעלה כעס ואגרסיות, חוסר יכולת להתרכז ואפילו כאבי ראש!

ורוד
לרוב אהוב על ידי בנות קטנות (וגם גדולות לעיתים!) ומוציא אמפתיה, נשיות ותחושה מרגיעה. למרות ההשפעה המרגיעה הראשונית, ורוד יכול לעצבן את העיניים לאורך זמן ולכן יכול לגרום לתחושת לא נעימות וכועסות.
לכן, אם החלטתם לצבוע את החדר של הבנות שלכם בורוד, קחו בחשבון שהאהבה שלהן לצבע הורוד עלולה לעבור עם הזמן.

צהוב
צבע בוהק ומשמח ומתקשר למוטיבציה גבוהה. גוונים רכים של צהוב יגרמו ליכולת גבוהה להתרכז בעוד שצבע צהוב בוהק וחזק מעורר זיכרון ואפילו עוזר לחילוף החומרים שלכם.
יחד עם זאת, יותר מדי צהוב יכול לגרום לתחושה של כעס ותסכול וזה משהו שכדאי לקחת אותו בחשבון, בטח אם אתם מתכננים להכניס אותו לחדר השינה.

כתום
גם הצבע הכתום, כמו חבריו החמים, יוצר תחושות טובות וגורם לתקשורת טובה ולתחושה נינוחה. יחד עם זאת, כמו הצבע הצהוב, הצבע הכתום יכול לגרום לתחושות של כעס ותסכול אם יש יותר מדי ממנו ובצבע בוהק או חזק מדי.

צבעים קרים

לצבעים קרים יש השפעה מרגיעה על הגוף ויכולים לגרום לחלל להרגיש גדול, פתוח ומואר, זאת כמובן במידה ומשתמשים בצבעים בהירים יחסית ולא צבעים מאוד כהים ורוויים.
למרות שצבעים קרים גורמים לרגיעה, הם לא צבעים מזמינים במיוחד ויכולים להשאיר אותנו עם תחושה קרירה ומנוכרת מעט. כדי להפחית מעט את התחושה הזאת תוכלו לשלב עם צבעים אלו צבעים חמים או צבעים ניטרליים כמו בז' או שמנת למשל. בנוסף, גם טקסטיל יחמם ויעדן את התחושה הקרירה של צבעים אלה.

כחול
עומד בדיוק מול הצבע האדום בגלגל הצבעים – הצבע הכחול מרגיע את הגוף ואת הנפש, מוריד את לחץ הדם, הדופק, קצב הנשימה ותחושות של כעס וחרדה.
הצבע הכחול משפיע על הרגיעה שלנו ולכן בחירה שלו לצבע בחדר שינה יכולה להיות בחירה מצוינת, גם לחדרי ילדים.
בנוסף לרגיעה, לצבע הכחול יש השפעה של קרירות ולכן הוא יעבוד מצוין באזורים חמים ולחים ויגרום להרגשה של טמפרטורה נמוכה יותר.

סגול
סגול הוא צבע המתקשר לרוחניות ולחוכמה. הצבע הסגול משלב את הרגיעה של הצבע הכחול ואת האנרגיה של הצבע האדום ולוקח את התכונות של שניהם, תלוי כמובן איזה גוון של סגול בחרתם. לסגול יש גם תחושה של עושר ויוקרה.

ירוק
הצבע הירוק הוא הצבע של הטבע ולכן משרה אווירה טבעית ורגועה. פעמים רבות הצבע הירוק מתקשר עם בריאות וחיים בריאים ויש לו השפעה מרגיעה על הגוף ועל הנפש. בנוסף הוא מוריד תחושות חרדה ועוזר בריכוז.
חשיפה לצבע הירוק יכול לעזור אפילו ביכולות הקריאה שלכם! במחקר מסוים שמו חתיכות של שקף בצבע ירוק על חומר הקריאה של משתתפי המחקר וגילו שהם מצליחים לקרוא מהר יותר ולהבין טוב יותר את מה שהם קראו. זה נשמע כמו צבע שכדאי להכניס איפה שהילדים שלכם עושים את שיעורי הבית, לא? (:

אז לפני שאתם בוחרים צבע רק בגלל שאתם אוהבים אותו, קחו בחשבון גם את המידע שקראתם כאן, זכרו שזה לגמרי עשוי להשפיע על חייכם, לכן מומלץ לבחור צבע גם אהוב אך גם מתאים.